www.splecka.itl.pl

 
 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

WIECZÓR ANDRZEJKOWY

Popularnie zwane „Andrzejki”, zwyczaj mający swoje korzenie jeszcze w pogaństwie, to wieczór wróżb odprawianych z 29 na 30 listopada, w wigilię imienin Andrzeja. Pierwsze, polskie wzmianki na temat tego zwyczaju pochodzą z roku 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. W tradycji ludowej utrwaliły się również, jako czas na zorganizowanie ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu.

W naszej szkole także staramy się kultywować tą tradycję i organizujemy wieczór wróżb i zabawę andrzejkową. W tym roku impreza ta miała miejsce 25 listopada. Salon wróżb, czarów i magii organizowała klasa III, wraz ze swoją wychowawczynią p. Joanną Groszek. Tutaj, dzięki licznym i urozmaiconym technikom czarodziejskim, każdy mógł poznać swoją przyszłość.  Nieodzownym elementem była też wspaniała, wspólna andrzejkowa zabawa taneczna, w której przerwach, każdy zgłodniały mógł skorzystać z napojów i łakoci przygotowanych przez rodziców.

Bogdan Kruczek

  Zobacz galerię zdjęć