www.splecka.itl.pl

 
 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

 NAJŁADNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Tradycja pisania kartek świątecznych sięga jeszcze czasów starożytności. Znali ją już wówczas Chińczycy, którzy na papierowych karteczkach składali sobie życzenia z okazji nadejścia Nowego Roku. Starożytni Egipcjanie zaś, winszowali sobie z tej samej okazji na zwojach papirusu. Do Europy zwyczaj ten dotarł około roku 1400, kiedy to w Niemczech pojawiły się pierwsze drewniane tabliczki, na których wyryte były noworoczne życzenia. Najstarsza natomiast świąteczna kartka pocztowa, w dzisiejszym rozumieniu, rozpoczęła swą historię w Anglii, w roku 1846. W Polsce tradycja ta znana jest od ponad stu lat.

W dzisiejszych czasach, kiedy ten świat tak szybko pędzi do przodu, kiedy ludzie ciągle gdzieś się spieszą i myślą, aby się nie spóźnić, pisanie kartek wydawać by się mogło staroświeckie. Jednak wcale tak nie jest. Po chwilowym zauroczeniu Internetem i tzw. e-kartką, ludzie ponownie powracają do wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się prosta. Otóż własnoręcznie napisane życzenia, w zaklejonej kopercie, są bodaj najbardziej adekwatnym sposobem, najlepiej oddającym nastrój świąt, oraz emocji i uczuć do osób bliskich naszemu sercu.

Tradycję własnoręcznego wykonywania kartek bożonarodzeniowych, już od dziesięciu lat, podtrzymuje Szkoła Podstawowa w Nowym Borku. Z tej okazji organizowany jest tam gminny konkurs na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. W konkursie tym bardzo chętnie udział biorą również nasi uczniowie. W tym roku dwoje z nich: Aleksandra Oślizło i Dawid Ustrzycki otrzymali nagrody.

 

Bogdan Kruczek