www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

DZIEŃ KOBIET

            Pierwowzoru Dnia Kobiet można doszukać się jeszcze w czasach starożytnych, kiedy to w Cesarstwie Rzymskim obchodzono tzw. Matronalia, święto przypadające na pierwszy tydzień marca, a związane z początkiem roku, macierzyństwem i płodnością. Współczesna natomiast jego historia, sięga początków ubiegłego wieku i ma swoje korzenie w walce amerykańskich i europejskich kobiet, związanych z ruchem socjalistycznym o równouprawnienie, poprawę warunków socjalnych, prawa wyborcze i zaprzestanie dyskryminacji kobiet w miejscu pracy. W 1910 roku kobiety obradujące w Kopenhadze postanowiły, że święto to powinno być obchodzone na całym świecie. Dzień natomiast, w którym panowie w wielu krajach składają życzenia i podziękowania  paniom ma swoje konkretne pochodzenie w wydarzeniach z lat 1913 – 1914, kiedy to odbywały się największe demonstracje kobiet, a miały miejsce właśnie 8 marca.

            W Polsce, niektórzy kojarzą to święto z czasami PRL i twierdzą, że jest ono polityczne, socjalistyczne, czy nawet komunistyczne. Chyba jednak są oni w zdecydowanej mniejszości. Bo przecież mimo upadku „władzy ludowej”, która poniekąd wykorzystywała ten dzień do własnych, polityczno - propagandowych celów, Polscy niezmiennie od lat, wciąż szanują ten dzień, „szturmują kwiaciarnie” i w sposób bardziej szczególny i widoczny niż w inne dni, doceniają i dziękują kobietom.

            Tradycja tego wspaniałego święta podtrzymywana jest również w naszej szkole. W tym roku uroczystą akademię przygotowali chłopcy z Samorządu Uczniowskiego pod opieką swojego opiekuna p. Bogdana Kruczka. Były wiersze, piosenki, trochę humoru i zabawy. Oczywiście nie mogło zabraknąć również kwiatów i drobnych upominków. Na koniec zaś, dla wszystkich naszych pań w piosence „Brunetki blondynki” wystąpił światowej sławy artysta Jan Kiepura, w którego wcielił się uczeń klasy V Dawid Ustrzycki.

Bogdan Kruczek