www.splecka.itl.pl

 
 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego


 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl

WIZYTA SZÓSTOKLASISTÓW W IPN

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej heroicznych i tragicznych zarazem w historii narodu polskiego. To, jak zwykło się często określać, powstanie „kwiatu polskiego narodu”. Młodych, często dzieci jeszcze, które chwyciły za broń, granaty i butelki z benzyną, aby walczyć o wolność. Mieli jasny cel, odwagę i wielką w sobie miłość do ojczyzny. Nie zważali na skutki, na przewagę wroga, nie szczędzili własnej, młodej krwi, wierzyli w to co robią – chcieli być wolni.

Do dziś trwają spory na temat samego powstania i  jego skutków. Wielu zastanawia się, czy było warto, czy miało sens, czy było potrzebne. Ale czy można sobie wyobrazić Polskę i Polaków nie podejmujących tego wyzwania i ryzyka, nie walczących o wolność, pogodzonych z niewolą,  upokorzonych i biernie czekających.

W dniu 17 listopada 2010 roku uczniowie klasy VI, pod opieką swojego wychowawcy p. Bogdana Kruczka i p. Katarzyny Kołodziej, wybrali się na wycieczkę do rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Celem wyjazdu było wysłuchanie prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, której tematem byli właśnie: „Najmłodsi bohaterowie Powstania Warszawskiego”. Ta ciekawa lekcja historii, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych szóstoklasistów. Ukazywała bowiem nie tylko ofiarność i trud na polu walki, ale i to zwykłe, codzienne, często radosne, szczęśliwe życie, bo przecież przez chwilę toczyło się ono na tym maleńkim, wolnym, powstańczym skrawku Polski. 

Bogdan Kruczek