www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 

            Obchodzony corocznie Pierwszy Dzień Wiosny przypada na 21 marca. Data ta nie jest oczywiście przypadkowa. Związane jest to mianowicie z konkretną dobą kalendarzową, w której następuje równonoc, czyli zrównanie nocy z dniem. Czas ten od wieków jest uznawany za magiczny i przypisuje mu się niezwykłe właściwości. Jest symbolem końca mroźnej zimy, która ustępuje miejsca budzącej świat do życia wiośnie, co zawsze niesie ze sobą nadzieje na rozwój, szczęście i powodzenie.

            Źródeł tego święta należy doszukiwać się w starosłowiańskich, pogańskich obchodach Święta Jare – Matki Ziemi. Dla naszych przodków było to jedno z najważniejszych świąt w roku. Stanowiło okazję do podziękowań za odradzające się po zimie życie i kierowanie próśb o dobre plony. Obchodzono je bardzo hucznie i oprawione było wieloma zwyczajami, których tradycje my dziś, potomkowie naszych przodków, podtrzymujemy. Okazuje się zatem, że tradycje się przenikają i łączą pokolenia. Nic w tym dziwnego, wszak nie spadliśmy z księżyca, lecz jesteśmy potomkami Słowian, których tradycje, zwyczaje przejęliśmy i kultywujemy, choć często pod innymi nazwami i świętami.

            Jedną z takich tradycji jest właśnie topienie Marzanny – zimowej panny, symbolu niechcianej już zimy, pod postacią słomianej kukły. W tym roku rytuału tego dokonali uczniowie klas 0 – 3, którzy pod opieką p. Moniki Muchy, p. Ewy Hubki i p. Agnieszki Kruczek udali się nad pobliską rzekę, aby odesłać już zimę, a powitać wiosnę. Starsi natomiast uczniowie, w ramach Dnia Wiosny, mieli zorganizowane przez p. Joannę Groszek, p. Leszka Gałka i p. Bogdana Kruczka zajęcia pod hasłem  „Odkrywanie młodych talentów”. Mogli zatem spróbować swoich sił w zajęciach plastycznych, sportowych i warsztatach wykonywania i zdobienia pisanek.  

Bogdan Kruczek