www.splecka.itl.pl

 
 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

 

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

            Tradycję obdarowywania się prezentami zawdzięczamy historycznej postaci biskupa Miry Mikołaja, żyjącego w latach ok. 270 – 352. Według podań otrzymał od rodziców ogromny majątek, którym dzielił się z ubogimi. Jako biskup miał wyróżniać się wielką pobożnością i gorliwością. Po śmierci zasłynął jako cudotwórca i obrońca ubogich.  Po opanowaniu Miry przez Arabów, jego doczesne szczątki przewieziono do Bari we Włoszech, gdzie znajduje się do dnia obecnego.

            Do dziś wierzymy, że to właśnie za sprawą św. Mikołaja, co roku 6 grudnia, w dzień imienin tego świętego, odnajdujemy zapakowane dla nas wymarzone prezenty. Wszyscy wiemy z jak wielką niecierpliwością na nie czekamy i jak wielką sprawiają nam radość. Na ten dzień, w szczególny sposób czekają zwłaszcza najmłodsi. Piszą do św. Mikołaja listy, wypatrują go przez okno i zaglądają za nim do komina. Mimo to i tak zawsze przyniesie nam prezenty niespodziewanie i znienacka.

            Naszą szkołę w tym roku św. Mikołaj odwiedził nieco wcześniej, bo już 3 grudnia i znowu wszystkich zaskoczył. Przecież tak wcześnie nikt się go jeszcze nie spodziewał. Odwiedzał uczniów wszystkich klas i obdarowywał prezentami. Oczywiście wypytywał o oceny i o dobre zachowanie, ale jak zawsze, na prezenty zasłużyli wszyscy i nikt  nie dostał rózgi.

Bogdan Kruczek