www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

 

SZKOLNY OPŁATEK

            Biały obrus, pachnące sianko i opłatek. Tak w większości polskich domów przygotowuje się stół do jedynej w roku takiej wieczerzy. Gromadzą się przy nim wszyscy bliscy i łamią opłatkiem, składając sobie serdeczne, świąteczne życzenia. Następnie przychodzi czas na kolędowanie.

            Tak w skrócie oczywiście, można opisać przebieg kolacji wigilijnej, będącej oczekiwaniem na narodzenie Dzieciątka Bożego. W naszej, polskiej tradycji oprawiona jest ona jeszcze wieloma pięknymi zwyczajami. Nie może zabraknąć oczywiście choinki, dwunastu potraw i pustego talerza. Nieodzownym elementem są też, wspomniane już wcześniej kolędy, wspólnie śpiewane przez wszystkich domowników.

            Ta piękna tradycja jest też kultywowana w naszej szkole. Zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy Jasełka, a następnie wspólną dla naszej szkolnej rodziny Wigilię. W tym roku ciekawe przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klasy V, wraz ze swoim wychowawcą p. Leszkiem Gałkiem. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się przy naszym, szkolnym wigilijnym stole, aby połamać się opłatkiem, złożyć życzenia i oczywiście pokolędować.

Bogdan Kruczek