Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna

O SZKOLE
Historia szkoły
Samorząd Uczniowski
Patron

Z ŻYCIA SZKOŁY
Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
 

KONTAKT
splec@splecka.itl.pl

INTERTELE


      

TRADYCJE WIELKANOCNE

Święta Wielkanocne są czasem szczególnym. To największe święto religijne.  Jest to dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Święta te poprzedza Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień. Kultura polska przez wieki obudowała jednak te święta wieloma pięknymi zwyczajami i obrzędami. Należą do nich między innymi przygotowywanie palm, kolorowych pisanek, święcenie pokarmów, uroczyste wielkanocne śniadanie, czy śmigus-dyngus.

Z tej okazji w naszej szkole co roku odbywa się uroczysta akademia, mająca na celu przypomnienie, utrwalenie i przekazywanie najmłodszym tych pięknych polskich tradycji. W tym roku uroczystość ta odbyła się 31 marca, a przygotowali ją uczniowie klasy IV pod opieką swojego wychowawcy p. Leszka Gałka.

Po zakończeniu akademii, już po raz drugi nastąpiło uroczyste rozstrzygniecie Szklonego Konkursu „Pisanka Wielkanocna”, organizowanego dla wszystkich uczniów przez p. Bogdana Kruczka i p. Joannę Groszek. Były piękne nagrody, wiele uśmiechu i radości. Na koniec wszyscy przeszliśmy do pięknie udekorowanego stołu, przy którym mogliśmy podziwiać wszystkie pisanki, wykonane przez naszych uczniów.

Bogdan Kruczek