www.splecka.itl.pl

 
 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprez
UczniowieZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS


 

KONTAKT

 

Lecka 230

36-030 Błażowa

tel. 17 22 90 212
splec@splecka.itl.pl

INTERTELE
 

PŁOMIENIE PAMIĘCI

Znicz, a raczej jego płomień, jest symbolem naszej pamięci. To właśnie dzięki niemu, symbolicznie świeconemu, pamiętamy o tych, którzy „odeszli”. Zapalamy go swoim bliskim. Zapalamy go też tym, których nie znaliśmy. „Płomienie pamięci” symbolizują bowiem  naszą pamięć o tych wszystkich znanych i całkowicie anonimowych. Wielu z nich było bohaterami. Tak dużo im zawdzięczamy. Wiele przecież naszej przyszłości, zależy od przeszłości i tych, którym dziś ten znicz zapalamy.

W naszej, polskiej tradycji ten zwyczaj, mający przecież swoje źródła w słowiańskich, pogańskich Dziadach, jest zakorzeniony bodaj chyba bardziej niż w jakimkolwiek innym narodzie. Tak bardzo jest on związany z naszą historią i przeszłością, tak wiele nas uczy. Pielęgnowany przez pokolenia, przez naszych ojców, dziadów i pradziadów, przetrwał do dziś, jako symbol tych wszystkich, którzy „byli przed nami”.

Starajmy się zatem i my, dziś żyjący i tworzący rzeczywistość, zaszczepić tą piękną tradycję w młodym pokoleniu, aby i ono pamiętało kiedyś o nas. Nie kopiujmy innych, cudzych zwyczajów, nie starajmy się ślepo naśladować rzeczy, które może do nas nie pasują. Tyle przecież mamy własnych, pięknych zwyczajów i tradycji. Nie wstydźmy się ich, pokazujmy je światu. 

Bogdan Kruczek