www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
Informacje
Kalendarz imprez
UczniowieZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

 100 LAT MINĘŁO
1910 – 2010

 

Po długich przygotowaniach nadszedł wreszcie pamiętny dzień. Dzień, jaki z pewnością nam się już nie przytrafi. 25 IX 2010 roku nasza szkoła świętowała swoje 100 urodziny. Było to wydarzenie, który zapadnie nam głęboko w sercach, na długie lata.

Dzień ten poprzedziło wiele tygodni ciężkiej pracy. Każdy z nas starał się jak najlepiej przygotować i dopracować wszelkie szczegóły. Nauczyciele, rodzice, dzieci, wszyscy, pieczołowicie, poświęcając wiele czasu i zaangażowania, z wielkim sercem, krzątali się wokół powierzonych im spraw i zadań. Bo przecież rankiem 25 IX, wszystko musiało być gotowe, dopięte na ostatni guzik.

Uroczystości 100 – lecia rozpoczęły się Mszą Świętą, koncelebrowaną przez księży rodaków, absolwentów naszej szkoły. W kościele parafialnym w Lecce zebrali się byli i obecni uczniowie, mieszkańcy wioski, obecni i byli nauczyciele i dyrektorzy, rodzice. Uroczystość zaszczyciło też swoją obecnością wielu zaproszonych gości. Przedstawiciele władz gminy, powiatu i województwa. Przybyli również dyrektorzy wszystkich szkół z naszej gminy i przedstawiciel Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Nie zabrakło też delegacji miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu nabożeństwa, wszyscy zebrani, zgromadzili się w budynku szkoły, gdzie nastąpiła druga część uroczystości. Otworzyła ją p. dyrektor Bogusława Kośmider, która bardzo serdecznie wszystkich powitała, po czym oddała głos uczniom naszej szkoły. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, ukazujący 100 – letnią historię szkoły, od 1910 do 2010 roku. Następnie, wszyscy zebrani, mogli obejrzeć historię szkoły w obiektywie. Absolwenci zaś, mieli dzięki temu jedyną okazję, aby odnaleźć się na starych fotografiach, kiedy byli jeszcze uczniami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też pomieszczenie, inscenizowane na tzw. „starą klasę”. Tutaj każdy mógł zobaczyć i dotknąć starej, drewnianej ławki, tablicy i kałamarza. Wielu, wspominało te ławki z dużym sentymentem.

Trzecia część uroczystości odbyła się w budynku miejscowej OSP, gdzie wszyscy spotkaliśmy się, aby wspólnie zjeść obiad, przygotowany przez mamy z Rady Rodziców. Tutaj, już w nieco mniej oficjalnej atmosferze, było miejsce na serdeczne powitania i dawne wspomnienia. Absolwenci mogli porozmawiać ze swoimi dawnymi wychowawcami i powspominać lata spędzone w szkolnej ławce. Po latach, mogli zobaczyć swoich kolegów, porozmawiać z nimi i zatańczyć w takt muzyki, przygrywanej przez orkiestrę.

W tym miejscu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim tym, których nie sposób wymienić z pamięci, a którzy przyczynili się do uświetnienia niniejszej uroczystości.

 

Zobacz galerię zdjęć

                                                                                                          Bogdan Kruczek