www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprez
Rada Rodziców
UczniowieZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

TRADYCJE WIELKANOCNE

 Dla Chrześcijan, Święta Wielkanocne to najważniejszy czas w roku liturgicznym. Obchodzimy je na pamiątkę męczeńskiej śmierci i cudu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Poprzedza je czterdziestodniowy Wielki Post, który jest czasem pokuty i oczekiwania. Ostatni tydzień tego oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie, to czas określany Wielkim Tygodniem, w którym wierni przypominają sobie najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Jak każde święta, tak również i te, są czasem do wspólnego przeżywania, modlitwy, ale i do rodzinnych, świątecznych spotkań. Wspaniałą okazją do tego jest śniadanie wielkanocne w rodzinnym gronie, tuż po porannej, niedzielnej Rezurekcji.

W polskiej tradycji święta te oprawione są wieloma pięknymi zwyczajami i tradycjami przejętymi od naszych przodków Słowian. Wymienić tu wypada chociażby święcenie pokarmów, zdobienie jajek – pogański symbol odradzającego się życia, czy śmigus – dyngus.

W naszej szkole, już od lat również staramy się krzewić i ocalić od zapomnienia te wspaniałe tradycje. Dlatego też organizowane jest uroczyste przedstawienie ukazujące piękno tych świąt i związanych z nimi tradycji. W tym roku przygotowali je uczniowie klasy I i III pod opieką p. Joanny Groszek.

Od trzech lat jest też organizowany, pod opieką p. Bogdana Kruczka i p. Joanny Groszek konkurs na „Pisankę Wielkanocną”, który zawsze poprzedzają warsztaty zdobienia i wykonywania kolorowych jajek.

 

Bogdan Kruczek