www.splecka.itl.pl

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprezZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Projekt: "Przez aktywność do sukcesu"
Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS

 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

WYCIECZKA DO BAŁTOWA I UJAZDU

Nie zawsze wiemy jak właściwie spędzić wolny czas.  Możemy oczywiście posłuchać muzyki, pooglądać telewizję lub usiąść przed komputerem i zapomnieć o „bożym świecie". Jesteśmy wtedy narażeni na bóle głowy, pleców, choroby serca, ryzyko cukrzycy  oraz uzależnienie od komputera czy Internetu. Spacery, aktywność  i ruch na świeżym powietrzu, to prosta recepta na zdrowie. Właśnie ten ruch na świeżym powietrzu, jest jedną z właściwych metod spędzania wolnego czasu, a jego  ciekawszą formą jest wycieczka.

Wczesnym rankiem,  10 czerwca 2011 r. , kiedy większość jeszcze smacznie spała, grupa uczniów naszej szkoły pod opieką swoich nauczycieli, wybrała się na wycieczkę autokarową.

Pierwszym  punktem jej programu był pełen magii i tajemniczości zamek Krzyżtopór, a właściwie jego ruiny w Ujeździe. Powstał on w 1644 r. na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego. Jak na ówczesne czasy była to jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. Obiekt zaprojektowano w taki sposób, aby nawiązywał do podziału roku kalendarzowego. Cztery wieże odpowiadały porom roku, miesiącom 12 reprezentacyjnych sal, tygodniom 52 pokoje, a dniom 365 okien. Pałac miał kształt pięcioboku z bastionami. Niestety został podstępnie zajęty podczas „potopu szwedzkiego", a następnie ograbiony i zniszczony. Nigdy już nie wrócił do swojej świetności. Dziś jest ruiną udostępnioną do zwiedzania.

Drugim i ostatnim punktem programu było zwiedzanie JuraParku w Bałtowie. Tutaj atrakcjom nie było końca. Na początek wszyscy udali się do kina emocji 5D, aby obejrzeć film pt. „Dinozaury w Patagonii” w trójwymiarowym obrazie oraz doznać wielu innych wrażeń zmysłowych takich jak: dźwięk, dotyk, ruch i zapach. Następnie pani przewodnik zabrała wszystkich na ścieżkę edukacyjną JuraParku (parku dinozaurów) i muzeum. Zwiedzanie parku to retrospekcja w czasie poprzez okresy geologiczne, od kambru aż do dziś. Na całej trasie można było znaleźć informacje o kontynentach, rozwoju życia w morzu i na lądzie przed milionami lat. Jednak największą atrakcją były rekonstrukcje gigantycznych rozmiarów dinozaurów. Najwięcej emocji wzbudził  roślinożerny sejsmozaur (w dosłownym tłumaczeniu „jaszczur wstrząsający ziemią”), który miał bagatela prawie 50 merów.

Zwieńczeniem  wycieczki był pobyt na placu zabaw, pełen dmuchanych zjeżdżalni, huśtawek, drabinek, karuzel oraz przejażdżka kolejką po Bałtowie.

  Obejrzyj album zdjęć

Joanna Groszek