www.splecka.itl.pl

 
 nasza szkoła

 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lecce

"Szkoła musi być narodowa! Szkoła musi dać dzieciom i młodzieży miłość do Ojczyzny, do kultury domowej, rodzinnej i narodowej. I musi wychowywać w tym duchu..."

Kardynał Stefan Wyszyński

Strona główna
 

O SZKOLE

Historia szkoły
Nauczyciele
Samorząd Uczniowski
Patron
100-lecie szkoły
Informacje
Kalendarz imprez
UczniowieZ ŻYCIA SZKOŁY

 

Absolwenci
Kalendarz roku szkolnego
Pracownia z EFS
INDYWIDUALIZACJA 


 

KONTAKT


splec@splecka.itl.pl 

 WYCIECZKA DO GWOŹNICY

 

18 września uczniowie klas 4 - 6 pod opieką swoich wychowawców wybrali się na pieszą wycieczkę do Gwoźnicy, miejsca urodzin Juliana Przybosia.

Julian Przyboś to polski poeta, eseista i tłumacz. Urodził się w Gwoźnicy, w rodzinie chłopskiej. Ukończył gimnazjum w Rzeszowie (obecnie I LO) oraz polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej.  Zmarł w Warszawie, a jego szczątki spoczywają na cmentarzu parafialnym w Gwoźnicy Górnej.

W jego rodzinnej wsi funkcjonuje muzeum noszące  imię  tego znamienitego poety. Jest to zagroda pogórzańska, składająca się z chałupy z XIX wieku, stodoły, spichlerza oraz stajni. Chałupa jest podzielona na część mieszkalną (bieloną z zewnątrz) i gospodarczą. Zagroda należała do rodziny Błądzińskich i została przeniesiona z innego miejsca. W muzeum znajdują się materiały archiwalne związane z życiem i działalnością poety oraz kopie rękopisów utworów. W ekspozycji znajdują się też zbiory etnograficzne związane ze wsią i okolicą.

    

Zobacz galerię zdjęć:

 

 Joanna Groszek